top of page

זוגות רבים בימינו מעדיפים שלא להתחתן באופן האורתודוקסי ומעדיפים לנסח בעצמם או בעזרת עורך/ת הטקס שלהם, את הכתובה האישית שתתאים לערכיהם.

כתובות אלו שונות במהותן ובתכניהם מן הכתובה המסורתית. זו אינה התחייבות כלכלית חד צדדית של הגבר כלפי האשה, אלא מסמך שיוויוני הכולל ניסוחים הדדים ובהם הצהרות של כל אחד מבני הזוג הנוגעות לחייהם המשותפים .שלא ככתובה ההילכתית המשמשת חוזה משפטי מחייב וניסוחה קבוע ואחיד, הכתובות האלטרנטיביות הינן הצהרות אהבה ושותפות בין האשה לגבר. לכתובה שכזו אין ערך משפטי לכן עורכים בני הזוג בדרך כלל גם הסכם ממון בינהם.

אני מצרפת כאן מספר נוסחים מרגשים שזכיתי לכתבם ולעטרם במהלך השנים הרבות בהן אני יוצרת כתובות נישואין מסוגים שונים.

נוסח א

הנני מבטיח/ה לעמוד לצדך תמיד,לשמח לבך ולהזין נפשך,להעניק לך את כל כולי ולסייע לך להיות הטוב ביותר שתוכל/י.לצחוק עמך בזמנים הטובים ויחד לעמוד מול אתגרי החיים.

אתמוך בך ואחזיק בך,בחולי ובבריאות.אכבד אותך בנאמנותי,ביושרי\עם כבוד ואדיבות.אחלוק עמך את שאיפותנו להגשים תקוות וחלומות,כיחידים וכזוג.

אלווה אותך בדרכך לסיפוק:בגוף,במחשבה,ברגש וברוח.אבנה עמך את ביתנו על בסיס אמון,אהבה ונדיבות הנפש ועמם נזין את כל אלה שבמעגלנו המשותף.

חיינו יהיו נטועים במסורת היהודית:בשבת,בחגים,בקדושת המשפחה,בלמידה ובנתינה,מלווים בהערכה לרקמה העשירה של כל חכמה.

אתפלל להזדקן יחד,צועדים יד ביד,מלווה במתיקות מסירותי אליך.הנני נותן/ת את עצמי לאיחודנו,ללא סייג.ומקבל/ת אותך כבן זוגי/תי לחיים.מי יתן ותבוא הברכה,ויבוא השלום,על ביתנו ומשפחתינו.

נוסח ב

אמר החתן______לכלה_____עימדי לצידי וכירתי עימי ברית של זוגיות.

אמרה הכלה____לחתן_____דע בנפשך את נפשי וליבי ונבנה חיים משותפים.

החתן והכלה באהבה ובלב שלם,בדעה גמורה וברצון נפשם.הסכימו לבוא בברית הנישואין ולהיות שותפים באומרם זו לזה וזה לזו,הרי הברית ביננו.

נבנה את ביתנו תוך גילוי לב הדדי,פתיחות והתחשבות.

נקיים שותפות של אהבה תוך מודעות וסבלנות למשותף ולשונה,למפריד ולמאחד.נחלק ביננו את מלאכת החיים כפי יכולתנו בשיוויון,הקשבה ורגישות.

נשאף להתחדש ולהתרגש כשליבנו שלם לקראת כל הבאות-התקוות והאכזבות,המכאובים והשמחות.

נתמוך בהתפתחות וביצירה המשותפת והנפרדת.נכבד זה את זו ונמשיך לטפח ולהגשים את חלומותינו.נקפיד להשתית את ביתנו על כבוד,קבלה,הבנה,רעות ואהבה ונשאף להכניס בו שמחה וצחוק.  והכל שריר וקיים.

נוסח ג

ב     בשבת ב     לחדש       שנת חמשת אלפים ושבע מאות                 לבריאת עולם למנין שאנו מונים כאן ב                 .החתן                והכלה                אמרו:

בלב מלא שמחה אנו מתאחדים תחת החופה,בשלבנו עבר ועתיד אנו נכנסים לברית הקידושין.

אנו מבטיחים להוקיר,לכבד ולפרנס אחד את השניה כדת משה וישראל.תקוותנו להיות רעים אהובים ושותפים נאמנים.נתייחס לאתגרי החיים.בעדוד קשרנו נפשותינו תפרחנה,כשרונותינו יצמיחו ניצנים וחלומותינו ישאו פרי.

כבית נאמן בישראל נרקום את אריגי מחזורי שנות חיינו ונקדש את חגי עמנו.עין הברכה תגן עלינו,תדריך אותנו במסעות חיינו,תברך את לבבותינו באושר ובבינה,תמלא את ביתנו באהבה ובאחווה בשפע ובשלום.ואנו נשיב לה בברכת מתן למשפחותינו ולקהילותינו,לעם ישראל ולכל תושבי תבל.      והכל שריר וקיים.

נוסח ד

בערב זה_________אנו___________ מאחדים את משפחותינו למשפחה אחת,מתוך רצון להעמיק,להרחיב ולהעשיר את חיי האהבה והשיתוף המיוחדים שלנו.

אלה דברי הקידושין שאמרנו זה לזו:

בחירת ליבי,הרי את מקודשת לי,להיות לי לאשה ולרעייה ולחיות עמי חיי אהבה,יצירה ושיתוף.אני מעניק לך את ליבי ואת כל כולי לעולמים.

בחיר ליבי,הרי אתה מקודש לי,להיות לי לאיש ולרע ולחיות עמי חיי אהבה,יצירה ושיתוף.אני מעניקה לך את ליבי ואת כל כולי ,לעולמים.

זאת בריתנו המשותפת:

אנו בוחרים להמשיך לחיות יחד ולהיות נאמנים זה לזו וזו לזה באהבה,בחיבוק,במסירות,בהבנה ובהקשבה,בגילוי לב,בהתחשבות,בפרגון ובחברות עד אין קץ.אנו מתחייבים להמשיך וללבות זה את אהבתו של זו ברגעים יפים וברגעים קשים,ולהקים יחד בית חם ואוהב שיהיה חוף מבטחים חמים ונעים לנו וליקרים ללבנו.יחד,בשיוויון ובהפריה הדדית,נחלוק את כל המלאכות והאתגרים שיזמנו לנו החיים,על מנת להביא את ביתנו המשותף לאושר ולרווחה.

נמשיך לקבל בהבנה ובסלחנות שיגיונות וחולשות,נמשיך לעזור ולתמוך זה בזו בכל,נמשיך לספק זה את צרכיו של זה ולשאוב עוצמה מהחיבור הקסום,החזק והמחזק שיש ביננו.נמשיך להצחיק אחד את השניה כשעצוב וכששמח,לפנק,לנגב את הדמעות,ולהיות אחד בשביל השניה,גופנית ונפשית בכל עת.

מי ייתן ונוסיף להנות ולהפתיע לטובה זה את זו לנצח,כפי שעשינו עד כה.

עדים כל אוהבינו,החולקים עמנו מעמד מרגש זה,להבטחתנו ההדדית המונצחת בכתובה זו.

והכל שריר וקיים.

חזור לעמוד המאמרים

- כתובות ברוח אחרת -

bottom of page